DEFINICJA:

Działalność gospodarcza – zarobkowa działalność  wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploracja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Czy warto być przedsiębiorcą?dzialalnosc gospodarcza

W obecnych czasach własna działalność gospodarcza stała się bardzo atrakcyjną formą realizacji własnej kariery zawodowej, a także życiowej. Z punktu widzenia społeczeństwa jest to fantastyczna droga do stworzenia nowych usług i produktów, tworzenia nowych miejsc pracy oraz podnoszenia dobrobytu.

Jeżeli już zdecydowałeś się na założenie własnej działalności gospodarczej, pierwsze co powinieneś zrobić to wybrać dziedzinę, w której chcesz się realizować. Oczywiście, najlepiej zająć się tym na czym znasz się najlepiej. Ważne jest też doświadczenie w branży. Jeżeli pracowałeś jako np. mechanik samochodowy warto jest rozważyć branżę motoryzacyjną – zakład wulkanizacyjny, sprowadzanie i sprzedaż aut, a może nawet własny warsztat samochodowy? Oczywiste jest, że jeżeli wcześniej pracowałeś w banku to nie założysz nowego, konkurencyjnego. Warto jednak rozważyć branżę finansową, może coś związanego z doradztwem finansowym albo księgowością? Taki wybór jest również związany z kierunkiem naszego wykształcenia. Życie najczęściej weryfikuje tą zależność i jesteśmy zmuszeni pracować w innych sektorach. Żeby firma przynosiła zyski nie wystarczy pasja i umiejętności. Trzeba dostosować się do potrzeb rynkowych. Żyjemy w czasach informatyzacji. Dostęp do wiedzy jest nieograniczony i jesteśmy w stanie nauczyć się teoretycznie wszystkiego. Oczywiście nie staniemy się po dwóch tygodniach kardiologami ale możemy natomiast zostać dostawcami sprzętu medycznego. Prowadząc działalność gospodarczą masz możliwość zatrudniania pracowników i to właśnie kadra specjalistów jest drogą do sukcesu firmy.