garra-rufaOkazuje się, że tureckie rybki garra rufa żywiące się martwym naskórkiem, mogą być świetnym pomysłem na biznes. Ich działanie na skórę wygładza ciało i stopy, a nawet leczy przewlekłe choroby skóry.

Są dziedzictwem narodowym Turcji. Występują też m.in. w Syrii, Jordanii, Iranie. Garra rufa lub kangal, bo tak też są nazywane, to jedyne bezzębne stworzenia, które żywią się chorym i martwym naskórkiem. W trakcie tego procesu wydzielają substancje bakteriobójcze i kojące.

Pierwszy salon spa z garra rufa powstał w 2008 r. w USA. Pedicure z kilkuset rybek zrobiło za oceanem furorę. W Polsce działają takie ośrodki m.in. w Warszawie i Szczecinie.

Standardowy pedicure obejmuje: złuszczanie i obcinanie twardej skóry, masaż, opiłowanie i pomalowanie paznokci. Zabieg z rybkami garra rufa pierwsze 3 elementy obejmuje pracę samych ryb. Cena usługi jest porównywalna.

Ryby nie są jednak w stanie wykonać całej pracy za kosmetyczkę. Stanowią jedynie uzupełnienie zabiegu. Mimo to w USA środowiska manikiurzystek i pedikiurzystek zaprotestowały. Zakaz świadczenia usług kosmetycznych z wykorzystaniem ryb garra rufa obowiązuje w 14 stanach (w tym Maine, Teksasie, New Jersey, Massachusetts i Florydzie). Duże kontrowersje budzi higiena. Wiele osób ma wątpliwości, czy ingerencja tych malutkich stworzeń nie doprowadzi do zakażenia. Stąd osoby z ranami i grzybicą nie są dopuszczane do zabiegu. Dotychczas nie odnotowano przypadku zarażenia się w trakcie rybnego pedicure.

GARRA RUFA

Ryby g.r. nie są dostępne w zwykłych sklepach akwarystycznych. Można je zakupić u hodowcy z Zachodu, choć lepiej złapać kontakt z kimś, kto mógłby je dla nas sprowadzić z naturalnych łowisk na Wschodzie. W Polsce sprzedaż tego gatunku ryb prowadzi zaledwie kilka osób.

Salon z rybami garra rufa – kosztorys:

garra rufa spa(zestawienie ma charakter wyłącznie poglądowy)

KOSZTY INWESTYCJI

rybki garra rufa: 10 zł x 400 = 4 tys. zł

akwarium do ichtioterapii: 5 tys. zł

pomieszczenia do ichtioterapii i pedicure: 25 tys. zł

wyposażenie recepcji i poczekalni: 10 tys. zł

Razem: 44 tys. zł

KOSZTY MIESIĘCZNE

wynagrodzenia: recepcjonistka (1,7 tys. zł), pedikiurzystka (2,3 tys. zł) = 4 tys. zł

czynsz i media: 6 tys. zł

Razem: 10 tys. zł

SPODZIEWANE PRZYCHODY

cena jednego peelingu z rybkami to 50 zł za 15 min., razem z kosmetyką paznokci 90 zł

150 klientów x 90 zł = 13,5 tys. zł

Razem: 13,5 tys. zł

SPODZIEWANE DOCHODY

13,5 tys. zł minus 10 tys. zł

DOCHÓD PRZED OPODATKOWANIEM

3,5 tys. zł