Podatek rolny (podatek gruntowy) stanowi przykład podatku majątkowego. Przedmiotem opodatkowania są:
Grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako: użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Ustawa o podatku rolnym (pdf)
Podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym także spółki, które nie posiadają osobowości prawnej. Są to:
– właściciele gruntów
– posiadacze samoistnymi gruntów- użytkownicy wieczystych gruntów
– posiadacze gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli:
– posiadanie bezpośrednio wynika z umowy zawartej z właścicielem, z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego
– posiadanie jest bez tytułu prawnego, za wyjątkiem gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Lasów Państwowych. W tym konkretnym przypadku podatnikami są: jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i Lasów Państwowych.
Podatek rolny, znany również jako podatek gruntowy, w całości stanowi dochód własny gmin.
W Polsce od lat pozostaje podatkiem lokalnym chociaż wielokrotnie zmieniana była jego koncepcja, konstrukcja, a nawet nazwa. Od wielu lat znany jako podatek gruntowy. Obejmował według różnych zasad gospodarkę indywidualną oraz państwową. W obecnym kształcie podatek rolny stanowi merytorycznie, budzącą zdziwienie konstrukcję obejmującą tylko część dochodów rolniczych, płynących z uprawy gruntów rolnych , natomiast skróconą o przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, które zostały objęte państwowym podatkiem dochodowym.
Z podatku rolnego zwolnione są gminy i Skarb Państwa.
Podatnicy podatku rolnego płacą go w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego:
- do 15 marca,
- do 15 maja,
- do 15 września,
- do 15 listopada roku podatkowego
W 2011 roku podatek rolny wynosi:
– 94,10 zł (od 1 ha przeliczeniowego gruntów)
– 188,20 zł (od 1 ha gruntów)
Dla gruntów gospodarstw rolnych liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów oraz zaliczenia do okręgu podatkowego. Podatek rolny za rok podatkowy od 1 ha przeliczeniowego gruntów wynosi równowartość pieniężną 2,5 q żyta.
Dla pozostałych gruntów liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. Podatek rolny za rok podatkowy od 1 ha gruntów wynosi, równowartość pieniężną 5 q żyta.
Podatek rolny obliczony według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.