Spotkanie przekroczyło wszelkie oczekiwania. Hiszpania i Włochy nie wygrały, a Niemcy nie przegrały – tak szefowie unijnych instytucji ocenili szczyt UE. Rezultatem czwartkowo-piątkowego szczyt unii europejskiej jest zapowiedź utworzenia europejskiego nadzoru bankowego. Hiszpańskie banki otrzymają bezpośrednie dokapiatalizowanie z funduszy ratunkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowe i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Dzięki temu budżet kraju nie zostanie obciążony dodatkowymi kosztami. Niemocom udało się jednak przeforsować obwarowania, które będą ciążyć nad Włochami i Hiszpanią.

Drugim ważnym zagadnieniem poruszonym na szczycie były dalsze prace nad „czterema filarami” zacieśniania współpracy w ramach unii monetarnej i gospodarczej. Tymi filarami są:
– unia bankowa
– unia fiskalna
– wzmocnienie koordynacji polityk budżetowych
– zapewnienie demokratycznej legitymacji całemu procesowi.

W kolejnym raporcie Hermana Van Rompuya będzie można przeczytać całość zapisu porozumienia zawartego na szczycie. Będzie on gotowy do końca roku, pośredni natomiast ukaże się w październiku.

szefowie unijnych instytucji zakończyli spotkanie informacją, że ich decyzje zapewnią kierunek unii gospodarczej i krótkoterminową stabilizację eurolandu. Ma to pozytywnie wpłynąć na zaufanie rynków.

Piątek przyniósł giełdzie europejskiej wysoki wzrost, oprocentowanie obligacji Włoch i Hiszpanii zdecydowanie spadły.