serwis oponCzy to się w ogóle opłaca? Uruchomienie serwisu ogumienia, czyli popularnego zakładu wulkanizacyjnego, to dobry interes. Mimo dużej konkurencji (nawet w małych miejscowościach jest co najmniej kilkanaście punktów świadczących tego typu usługi), klientów nie brakuje.

Zapotrzebowanie na serwis opon największe jest przed samą zimą i zaraz po niej. Te kilka miesięcy to prawdziwa gratka dla właścicieli punktów wulkanizacyjnych.

Do otwarcia takiego serwisu nie potrzeba dużo. Na początek wystarczy kilku mechaników. Można skorzystać z pomocy młodych i ambitnych, zaraz po technikum mechanicznym. Z pewnością chętnie dorobią jako pomoc w serwisie. Bez problemu poradzą sobie z wymianą świateł, założeniem letnich opon czy zmianą kolorytu naszego auta.

Ważnym atutem przy otwieraniu nowego serwisu oponiarskiego jest fakt, iż nie potrzeba na niego żadnych pozwoleń. Na biznes trzeba mieć jednak pomysł. Nie wystarczą same proste usługi wymiany opon. Ofertę warto wzbogacić o drobne naprawy. Zazwyczaj świetnie sprawdza się taki oto układ: serwis opon + drobne naprawy typu fast-fit (wymiana klocków hamulcowych, oleju, amortyzatorów itp.). Ciekawym pomysłem może być przechowalnia opon, a także sprzedaż nowych i regenerowanych opon bądź kołpaków oraz prostowanie felg. Warto zbadać uważnie konkurencję: jak sobie radzi, czym przyciąga klientów, jaka jest jej wielkość.

wlasny serwis oponProwadząc firmę mamy możliwość zawarcia umów z producentem danych opon dotyczącej sprzedaży, serwisu czy wymiany. Nie musimy podpisywać jej na wyłączność, lecz związanie się z danym producentem pozwala nam na pewien kredyt bezpieczeństwa. Stając się wyłącznym dystrybutorem, zyskujemy bowiem renomę oraz klientów. Kierowcy zainteresowani marką będą skłaniać się do zakupów właśnie u nas. Więcej szczegółów na ten temat znaleźć można w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2003 r., w sprawie wyłączenia określonych porozumień wertykalnych w sektorze pojazdów samochodowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję (Dz. U . z 2003 r., Nr 38, poz. 329 ze zm.), gdzie zostały określone dokładnie zasady, na jakich powinien działać zakład związany z częściami zamiennymi i serwisem.

Co ze zużytymi oponami? Nic straconego! Firmę oponiarską łatwo można wciągnąć w system zbiórki, recyklingu i odzysku opon. Prawo nakazuje producentom jak i firmom wprowadzającym produkt na rynek, by osiągały odpowiednie roczne poziomy odzysku i recyklingu.

I tutaj nie wymaga się żadnych dodatkowych pozwoleń. Swobodnie można gromadzić zużyte opony, a następnie przekazać je firmie recyklingowej. W działaniu razem z producentem nie powinno być problemu z popytem na tego rodzaju odpady.

Otwarcie zakładu wulkanizacyjnego:
(zestawienie ma charakter wyłącznie poglądowy)

KOSZTY INWESTYCJI

 • wyważarka z montażownicą: 6 tys. zł
 • podnośnik samochodowy dwukolumnowy 3 tony: 7,5 tys. zł
 • klucz dynamometryczny: 500 zł
 • pistolet do pompowania kół z manometrem: 1,5 tys. zł
 • sprężarka powietrza: 2,2 tys. zł
 • akcesoria: 2 tys. zł
 • maszyna do prostowania felg: 15 tys. zł

Razem: 34,7 tys. zł

KOSZTY MIESIĘCZNE

 • pracownik: 3,5 tys. zł
 • koszt wymiany: 20 samochodów x 20 dni x 5 zł = 2 tys. zł
 • dzierżawa pomieszczenia: 2 tys. zł

Razem: 7,5 tys. zł

SPODZIEWANE PRZYCHODY W SEZONIE WYMIANY OPON

 • wymiana opon: 20 samochodów x 20 dni x 80 zł = 32 tys. zł

Razem: 32 tys. zł

SPODZIEWANE DOCHODY

32 tys. zł – 7,5 tys. zł = 24,5 tys. zł

DOCHÓD PRZED OPODATKOWANIEM

24,5 tys. zł

zobacz również warsztat samochodowy